Jedz z głową!
Na potrzeby realizacji programu – stworzyliśmy specjalnie dla Państwa dedykowaną platformę
Na platformie możesz zapisać się na kolejne warsztaty i webinaria, pobrać materiały edukacyjne i wziąć udział w konkursie na jadłospis dekadowy.
Warsztaty i webinaria
Jedz z głową! to cykl szkoleń dla kadry odpowiedzialnej za żywienie zbiorowe:
- Ma na celu upowszechnienie zasad prawidłowego żywienia wśród personelu odpowiadającego za realizację żywienia na terenie szkoły
- Służy uporządkowaniu i uzupełnieniu wiedzy
- Pomaga doskonalić planowanie zgodnie z zaleceniami prawidłowego żywienia i obowiązujących przepisów prawa.
Podczas szkoleń poruszymy kwestie:
- Podstawowych informacji dotyczących zasad zdrowego żywienia, jego następstw zdrowotnych, skuteczności wcześnie podjętej zmiany nawyków i postaw u uczniów, ale też konsekwencji zaniedbań w zakresie zdrowego odżywiania
- Położenia nacisku na rolę prawidłowo bilansowanych posiłków szkolnych jako jednego z elementów działań systemowych w kierunku utrzymania prawidłowej masy ciała u uczniów, poprzez wdrożenie zasad odpowiedniego żywienia zbiorowego w placówkach oświatowych
- Warunków żywienia uczniów, w tym stanu sanitarnego kuchni i jadalni
- Zapewnienia higieny przygotowywania i podawania posiłków
- Asortymentu dostępnego w sklepikach szkolnych
- Bezpieczeństwa przygotowywanego posiłku z uwzględnieniem badań mikrobiologicznych
- Oceny i weryfikacji jadłospisów wraz z oceną kaloryczności, wartości odżywczej oraz urozmaicenia posiłków uczniów
- Zalecanych technik obróbki żywności wraz z warsztatami
- Organizacji żywienia w szkole – długość przerwy obiadowej, godziny podawania posiłków itp.
Zostaną również omówione zagadnienia związane z profilaktyką zdrowotną zarówno w miejscu pracy, czyli szkole, ale także przeciwdziałaniu błędom w życiu prywatnym – czyli zachowania w domu, przestrzeganie właściwej higieny przygotowywania posiłków, zapobieganie nadwadze i otyłości, dbałość o odpowiedni poziom aktywności fizycznej.
Dodatkowym celem jest praca na przekonaniach własnych osób odpowiedzialnych za żywienie zbiorowe w placówce. Uświadomienie, że to jakie my sami mamy poglądy, przekonania na temat żywienia ma bezpośrednie przełożenie na jakość pracy, planowania jadłospisów i technik przyrządzania posiłków w placówkach. Chcemy pokazać, że czasem nasze własne przekonania mogą blokować proces wdrażania pożądanych zmian w podnoszeniu jakości żywienia dzieci i młodzieży na terenie jednostek systemu oświaty.
Przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia opiera na filarach budowania kompetencji:
- Wiedza – uporządkowanie, uaktualnienie, podniesie kompetencji z zakresu norm żywienia, aktualnych zasad żywienia dzieci i młodzieży oraz interpretacji zapisów w rozporządzeniu. Cel ten zrealizowano w szkoleniu nr 1 teoretycznym.
- Umiejętności – część praktyczna szkolenia, innowacyjne ćwiczenia dotyczące wykorzystania wiedzy w praktyce poprzez planowanie i ocenianie ilościowe i jakościowe zestaw w żywieniu zbiorowym.
- Postawa – moduł poświęcony przeformułowaniu przekonań ograniczających, mający na celu zmianę nastawienia do procesu wdrażania zmian w ramach jadłospisów i współpracy w środowisku.
Webinaria dla Intendentów:
Szkolenia na żywo online z ekspertem to również dobry sposób na promowanie właściwych technik przyrządzania potraw, zwrócenie uwagi na właściwą obróbkę wstępną, technologiczną i cieplną. Promowanie pożądanych w diecie dzieci i młodzieży grup produktów.
Moduły spotkań będą miały swój temat przewodni, będą zapisywane i udostępnienie grupie.
Tematy przewodnie będą skoncentrowane wokół właściwej interpretacji zapisów rozporządzenia, znowelizowanych norm żywienia oraz wytycznych związanych z prawidłowym oznaczaniem alergenów.
Podczas takich spotkań nie zabraknie czasu na zadawanie pytań oraz przeprowadzanie ankiet w formie pytań, których celem będzie utrwalanie zdobytej wiedzy.
Działanie ma na celu zachęcenie osób zajmujących się planowaniem i realizacją posiłków w lubelskich szkołach do zawiązania społeczności, która będzie się wspierać w codziennej pracy, wymieniać swoimi dobrymi praktykami w organizacji pracy, doświadczeniami z kontroli Sanepidu, inspiracjami na posiłki itp.