Żywienie zbiorowe stanowi integralną cześć całodziennego wyżywienia przedszkolaka i ucznia. Aktualnym obowiązującym aktem prawnym w sprawie wyżywienia w placówkach oświatowych jest Rozporządzenie z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.
W ramach tego Rozporządzenia w drugiej jego części (§2) dowiadujemy się co powinno wchodzić w skład danego zestawu obiadowego z uwzględnieniem częstotliwości występowania np. technik obróbki termicznej, podawania porcji ryby czy zawartości cukru w serwowanych napojach.
Planowanie i realizacja żywienia to uwzględnianie triady jaką są:
  1. Normy dla populacji Polski wraz z ich zastosowaniem (aktualizacji 2020 r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego NIZP PZH),
  2. Zasady żywienia dzieci i młodzieży (aktualizacja 2021 r. Talerz Zdrowia, NIZP PZH)
  3. Oraz ww. Rozporządzenie z dnia 26 lipca 2016 r.

Efekty poprzedniej edycji:

szkół miało w ramach jadłospisu dekadowego zupy na wywarze z warzyw
0 %
– Kuchnie szkolne zwiększyły częstotliwość serowania warzyw surowych. – Kuchnie szkolne zwiększyły różnorodność produktów zbożowych względem serwowania ziemniaków – ryż, kasze, makarony (w tym pełnoziarniste).
Ponadto szkolne jadłospisy mają:
W tej witrynie używamy plików cookie, aby zwiększyć komfort użytkowania. Dalsze korzystanie z tej witryny będzie uważane za zgodę. Ok, zgadzam się Nie, chcę więcej informacji
Skip to content